Yay! You won that round!

Oferty producentów i promocje z rynku HVAC

Happy couple
Cheerful family having fun together on carpet.
PlayPause
previous arrow
next arrow
Dolne źródło dla pomp ciepła gruntowych. | Pompy ciepła,klimatyzacja,wentylacja informacje, forum, blogi, komentarze, opinie, jaką pompę ciepła kupić? Cennik pomp ciepła i montażu w pakietach.
Menu Zamknij

Dolne źródło dla pomp ciepła gruntowych.

Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z ziemi, która zostaje wykorzystana na potrzeby ogrzewania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Podpowiadamy jak dokonać odwiertów oraz jakie korzyści daje taki system.

Dolne źródło dla gruntowych pomp ciepła.

 Pompy ciepła są urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Mogą to być powietrze, grunt, woda gruntowa lub powierzchniowa. Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z ziemi, która zostaje wykorzystana na potrzeby ogrzewania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Podpowiadamy jak dokonać odwiertów oraz jakie korzyści daje taki system.

Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z ziemi i wykorzystuje ją na potrzeby ogrzewania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła z dolnym źródłem w postaci głębokich odwiertów są całkowicie niezależne od warunków pogodowych, dzięki czemu działają bezproblemowo cały rok. Oprócz tego generują niskie koszty związane z eksploatacją.

Przeprowadzenie odwiertów.

Złoża geotermalne zapewniają uzyskanie najkorzystniejszych parametrów energetycznych, jednak aby do nich dotrzeć, trzeba wykonać odwierty sięgające nawet 150 m. – Dlatego w przypadku ograniczonego miejsca, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest kolektor pionowy – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. – W odwiertach głębokości ok. 60-90 m umieszcza się sondy pionowe, czyli rury polietylenowe zakończone sondą , w których krąży glikol. Z 1 m odwiertu można uzyskiwać 30-70 W energii cieplnej – dodaje. I tak np. dla domu o powierzchni 150 m kw. potrzebną moc cieplną dolnego źródła otrzymamy przy łącznej długości odwiertów ok.130- 160 m, czyli mogą to być 2 odwierty o głębokości 80 m każdy. Odległość między odwiertami nie powinna być mniejsza niż 8 m. Kolektor pionowy posiada również zalety: zajmuje niewielką powierzchnię działki, a glikol ma stabilną temperaturę w ciągu całego roku (3-7°C), co zapewnia stabilny dostęp do energii.

Ilość i długość sond głębinowych zależy od warunków geologicznych, dlatego często podczas prac odwiertowych wprowadza się korekty do wstępnego projektu. Na podstawie zdobywanych w trakcie wiercenia informacji o rzeczywistych warunkach geologicznych można zweryfikować długość sond. Należy pamiętać, że do przeprowadzenia odwiertów potrzebne jest zgłoszenie z projektem geologicznym.

Prace odwiertowe najlepiej wykonać jeszcze przed wylaniem fundamentów domu, wykorzystuje się przy nich bowiem urządzenia o znacznej wadze i gabarytach. Przeprowadzane są całorocznie jeśli temperatura nie jest poniżej -5C. Do prac zatrudnić należy wykwalifikowaną, profesjonalną firmę, która posiada odpowiednią wiedzę i specjalne maszyny wiertnicze, ponieważ wszelkie błędy wpłyną niekorzystnie na efektywność instalacji grzewczej, a ich ewentualne usunięcie będzie bardzo kosztowne.

Z reguły takie firmy montują dolne źródło na " gotowo ", czyli wykonują odwiert i umieszczają w nim sondy zalane roztworem glikolu.

Schematy technologiczne podłączenia pomp ciepła

This will close in 0 seconds

Powrót

Discover more from Pompy ciepła,klimatyzacja,wentylacja informacje, forum, blogi, komentarze, opinie, jaką pompę ciepła kupić? Cennik pomp ciepła i montażu w pakietach.

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading