Należy pamiętać, że moc i sprawność powietrznej pompy ciepła maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, a zapotrzebowanie na ciepło budynku rośnie.
Wszyscy producenci podają maksymalną moc grzewczą przy parametrze A7/W35, a co to znaczy? A7 – temperatura powietrza 7°C W35- temperatura wody wychodząca z pompy ciepła 35°C Weźmy na przykład pompę ciepła którą ma moc szczytową przy powyższym parametrze 10 kW, gdy temperatura spadnie w dół o 7 °C, spadnie również moc pompy o około
10-15% , czyli będzie miała 9 kW.Następne 7°C w dół to kolejne 10-15%. Czyli przy -7°C na zewnątrz mamy już około 30% mniej niż w katalogu przy A7/W35. Co się stanie gdy taką pompę ciepła zainstaluje firma nieświadomemu Inwestorowi do domu według projektu o zapotrzebowaniu 10 kW na moc cieplną w II strefie klimatycznej ( – 18°C ) ? Zapotrzebowanie domu 10 kW moc pompy ciepła 10 kW, powinno być dobrze. Lecz nie jest bo dom potrzebuje otrzymać 10 kW przy temperaturze – 18° C ( II strefa klimatyczna), a pompa ciepła będzie miała wtedy moc około 40-60% mniejszą czyli 4-6 kW. Dzieje się tak przy pompach średniej jakości nawet firm renomowanych, należy przeglądać dtr-ki, charakterystyki, lub zdać się na wiedzę i fachowość firm z branży OZE . Takie pompy często są montowane gdy występuje w obiekcie dodatkowe źródło ciepła które będzie załączane do ” wspomagania”. Skoro brakuje już mocy pompie do grzania budynku to co z ciepła wodą użytkową? Sama pompa ciepła wtedy “nie da rady” bo temperatura wody na wyjściu ma 40-45°C, wynika to z koperty pracy sprężarki i potrzebuje dodatkowego źródła energii do podniesienia temperatury zasilania wody grzewczej. Z reguły włączają się dodatkowe grzałki i licznik energii kręci się jak szalony. Lecz pompa ciepła dobrze dobrana i dobrej firmy np. Mitsubishi Zubadan, czy Hitachi jest w stanie utrzymać stałą moc do temperatury – 15°C. W niższej dołączy się grzałka, lecz zaledwie na początku jej I-szy stopień czyli 2- 3 kW. Nie jest to tragedia bo takich dni poniżej tej temperatury jest nie wiele w roku a lepiej żeby się załączyła grzałka niż miała by to być przewymiarowana pompa ciepła. Wiele firm wykonawczych (instalatorskich) popełnia ten błąd i oferuje przewymiarowaną pompę ciepła czyli o większej mocy twierdząc że grzałka nie załączy się wcale. I tak montują pompy ciepła do domów np. 120 m² gdzie zapotrzebowanie jest na poziomie 5-6 kW, urządzenia o mocy 16 kW bo przy – 20°C będą miały 7-8 kW. Jest to tak powszechne, że nosi znamiona przestępstwa. Naciągają w ten sposób biednego Inwestora na zakup pompy ciepła większej mocy niż powinna być a wiąże się to z wyższą ceną zakupu oraz eksploatacji urządzenia przez cały rok ( sprężarka w przewymiarowanym urządzeniu już w temperaturach w okolicach 0°C będzie pracować poniżej mocy nominalnej co się wiąże z niskim COP).Rachunki będziesz płacić Ty nie instalator więc zastanów się czy pompę ciepła instaluje profesjonalista.
Są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła : EVI i inwerterowa. Jakie są różnice w działaniu tych dwóch pomp ciepłą? Pompa ciepła EVI posiada sprężarkę z wtryskiem pary załącz/wyłącz, ma to znaczenie w niskich temperatura. Pompa ciepła ze sprężarką inwerterową posiada sprężarkę o zmiennej prędkości( częstotliwości) silnika i mocy co się z tym wiąże elestycznym dostosowaniu do wymaganej mocy cieplnej układu grzewczego. Pompa ciepła powietrze-woda w technologii inwerterowej jest energooszczędna i znakomicie dostosowuje się do parametrów budynku. Najlepsza powietrzna pompa ciepła to taka która łączy te dwie technologie, lecz jest obecnie dość droga. Polecamy powietrzne pompy ciepła firmy : Mitsubishi z serii Ecodan czyli pompy ciepła dobrze działające w niskich temperaturach, oraz ze względu na cenę w stosunku co do jakości Hitachi Yutaki w 2-ch typoszeregach do ogrzewania grzejnikowego Yutaki S 80, do “ogrzewania podłogowego” model Yutaki S Kolejnym zagadnieniem jest instalacja pompy ciepła do systemów wysokotemperaturowych, czyli tradycyjnych grzejników. Większość firm instalacyjnych zamontuje ” niskotemperaturową” pompę ciepła do inwestycji z grzejnikami i na dodatek ją przewymiaruje tak jak piec gazowy “no bo musi być więcej energii do grzania”. I co wtedy? Wydajność pompy ciepła i jej COP będzie baaardzo małe tak jak w przypadku grzania CWU, a rachunki za prąd wysokie. W domu nie będzie za ciepło bo grzejniki trzeba zasilić temperaturą 65-70 °C. Z pomocą przychodzą nam wtedy wysokotemperaturowe pompy ciepła np. firmy Daikin, czy Hitachi.
Poniżej informacje na temat zastosowania pompy ciepła Hitachi S80 do systemów grzejnikowych wysokotemperaturowych:
CECHY I KORZYŚCI:
■■ Ciepła woda użytkowa oraz ogrzewanie domu – rozwiązanie idealne do zamontowania zamiast kotła
■■ Praca do temperatury zewnętrznej -25° C
■■ Sterowanie dwoma obiegami grzewczymi
■■ Podgrzewa wodę do temperatury 80° C
■■ Czas podgrzewania ciepłej wody użytkowej – taki sam, jak dla kotła
■■ Posiada jeden z najlepszych współczynników COP na rynku (do 5.00)
■■ Wbudowany system Smart Cascade – wyjątkowa oszczędność energii dostosowana do sezonu
■■ Stała wydajność grzewcza do -20° C
■■ Dostępne dedykowane zbiorniki CWU 200 l i 260 l, wykonane ze stali nierdzewnej
■■ Automatyczne sterowanie pogodowe
■■ Funkcja zapobiegająca rozwojowi bakterii legionella
■■ Efektywność energetyczna w klasie A+++
■■ Moc: 11 kW, 14 kW i 16 kW
■■ Łatwa w instalacji, użytkowaniu i serwisowaniu
■■ Wbudowane naczynie wzbiorcze
■■ Zdalne sterowanie możliwe również za pomocą urządzeń mobilnych
PC-ARFHE
■■ Nowy termostat, z dedykowanym panelem użytkownika
■■ Tygodniowy timer
■■ Tryb Wakacje
■■ Funkcja Smart – ustawienia domyślne
■■ Moduł pracy Ulubione
■■ Intuicyjne programowanie urządzenia setup wizzard
■■ Odczyt temperatury dla dwóch stref ATW-RTU
■■ Nowy, bezprzewodowy termostat
■■ Łatwy do zamontowania
■■ Prosty w obsłudze
■■ Odczyt temperatury dla dwóch stref
Jeśli chcesz poznać cenę pompy ciepła Hitachi Yutaki S 80 wraz z montażem to wypełnij formularz ze strony dystrybutora:
You must be logged in to post a comment.